6 błędów na sklepach internetowych, które zniechęcają klientów do zakupu

Pewnie nie raz zdarzyło Ci się wejść na stronę internetową, która nie była intuicyjna i bardzo trudno było Ci się na niej odnaleźć. Jedyne myśli, które wtedy pojawiają się w głowie, to chcę jak najszybciej z tej strony wyjść! 

Pewnie nie raz się zastanawiasz, jak to się dzieje, że niektóre strony są proste i intuicyjne, a inne wręcz odpychają już po pierwszych sekundach? Projekt! Niestety wcale nie jest tak łatwo stworzyć dobry projekt strony graficznej, który nie tylko dobrze wygląda, ale też szybko się ładuje. 

I chociaż każdy z nas wie, że podstawą jest dobry projekt, to jednak czasami chcemy zrobić coś po swojemu. Dlatego powstaje wiele stron, które podobają się twórcy… a niestety są bardzo nieintuicyjne dla odbiorcy. Ale co to właściwie znaczy dobry projekt strony internetowej? 

Dobry projekt sklepu internetowego – co to znaczy? 

Nie staniesz się ekspertem w projektowaniu stron internetowych, po przeczytaniu kilku artykułów. Aby zaprojektować dobry sklep internetowy potrzeba wielu godzin praktyki. Ale… zapoznanie się z artykułami to pierwszy krok, aby zacząć zwracać uwagę na to, w jaki sposób są zbudowane strony internetowe, które lubisz przeglądać. Łatwiej Ci będzie stworzyć własny projekt, jak zapoznasz się już z budową stron innych osób.

Wracając do sedna. Każdy projekt strony czy sklepu musi być przyjazny dla użytkownika. To znaczy, że każdy czytelnik, który odwiedza witrynę lub bloga, bez większych problemów znajdzie informacje, które go zainteresują lub intuicyjnie dokona zakupu Twojego produktu. 

Zanim zaczniesz projektować swój sklep online, warto określić swoją grupę odbiorców. W ten sposób łatwo dobrać język, który będzie na Twojej stronie internetowej. Ale to nie wszystko, odpowiednio dobrana grupa docelowa pomoże Ci także stworzyć logiczną strukturę strony głównej i podstron, tak aby wszystko było czytelne. 

Postaw się na miejscu klienta, jak wyobrażasz sobie idealną stronę internetową i co powinno się na niej znaleźć, aby Cię zainteresować? Zastanów się nad każdym elementem. To takie ćwiczenia przed dalszą częścią, gdzie opowiem Ci o najczęściej pojawiających się problemach na stronach internetowych. 

1. Brak optymalizacji sklepu pod urządzenia mobilne

Większośc populacji światowej, która ma dostęp do internetu korzysta głównie z telefonu komórkowego lub tabletu. I ta liczba co roku rośnie. Wynika to z tego, że coraz więcej osób chce być na bieżąco z wszystkim nowinkami, a swój telefon mamy zawsze pod ręką. Większość z nas przegląda strony internetowe podczas stania w korku lub w przerwie na lunch. Jeśli nie zadbasz o optymalizację strony internetowej pod urządzenia mobilne, stracisz wielu potencjalnych nowych obserwatorów i klientów. Warto więc zaktualizować swoją witrynę internetowa. 

Nie masz pewności, że Twoja strona internetowa działa dobrze na smartfonach? Zacznij od sprawdzenia tego na swoim urządzeniu. Jeśli witryna działa na tych urządzeniach mobilnych, to zadziała także na innych. Wiele urządzeń ma inne systemy operacyjne, jednak to nie wpływa w dużym stopniu na wyświetlanie stron internetowych. 

Jeśli nie masz jeszcze zainstalowanego na swojej witrynie Google Analytics to warto zrobić to jak najszybciej. Dzięki niemu dowiesz się, w jaki sposób ludzie wchodzą w interakcję z Twoją witryną. Dowiesz się też czy oglądają ją głównie z telefonu czy jednak korzystają z większego ekranu. Takie informacje znajdziesz w sekcji “Informacje o urządzeniu mobilnym”.  

Warty uwagi jest też współczynnik odrzuceń. Monitoruje on zachowanie potencjalnego klienta. Jest to procent, który pokazuje ile osób zrezygnowało z przeglądania Twojej witryny. 

Im większy procent, tym więcej ludzi rezygnuje z oglądania Twojej witryny. Pokazuje to, że wielu czytelników nie znalazło na Twojej stronie internetowej niczego, co by ich zainteresowało. 

Kolejną ważną informacją jest długotrwała interakcja użytkowników z Twoją stroną internetową. Ten wskaźnik pokazuje, jakim zainteresowaniem cieszy się Twoja witryna. Jeśli wskaźnik jest niski, to przekłada się to na bardzo małe zainteresowanie czytelników. 

W takiej sytuacji należy zadać sobie pytanie, jak rozwiązać ten problem? 

Może się okazać, że ten wskaźnik poprawi się znacznie w momencie, gdy zoptymalizujemy stronę pod urządzenia mobilne. W przypadku bardzo starych stron internetowych sama optymalizacja może nie przynieść odpowiednich rezultatów i należy po prostu stworzyć nową stronę internetową, która będzie przyjazna dla urządzeń mobilnych. Jeśli nie masz dużego doświadczenia w projektowaniu stron, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z profesjonalistą. Taka osoba podpowie jakie działania mogą zwiększyć ruch na stronie. Pomoże też w zaprojektowaniu prostej i funkcjonalnej strony. 

WordPress ma też odpowiednie szablony, które są od razu dostosowane do urządzeń mobilnych. Jeśli Twoja strona jest oparta właśnie na WP to wystarczy zmienić szablon i dopasować go do naszych wymagań. 

2. Złe formatowanie 

Pozytywne wrażenie u odbiorcy zwiększa czas przebywania czytelnika na Twojej stronie internetowej. Zadowolone osoby też częściej będą wpadały na Twoją stronę, aby poznać nowości, które się pojawiają. Łatwe poruszanie się po stronie i intuicyjne rozmieszczenie menu to wciąż najlepsze rozwiązanie, aby przyciągnąć ludzi na stronę. Jeśli na stronie panuje chaos, to większość czytelników zrezygnuje z przeglądania, zanim przeczyta pierwsze zdania. Dlatego bardzo ważne jest, aby cały proces nawigacji po witrynie był prosty, tak aby czytelnik od razu zwrócił uwagę na najważniejsze aspekty Twojej witryny. Czasem jednak bardzo trudno jest zidentyfikować konkretny problem na stronie, który zaburza nawigację czytelnika. 

Jak zlokalizować problem z nawigacją na witrynie?

Przyjrzyj się kategorią, które masz w menu. Zastanów się czy są one dobrze nazwane. Zapytaj też osoby w swoim otoczeniu, co im się podoba, a co im przeszkadza na Twojej stronie. Zwróć też uwagę na przyciski. Może przycisk nie ma jasnej komendy i czytelnik nie do końca wie, gdzie właściwie ma kliknąć? Spróbuj spojrzeć na swoją witrynę oczami czytelników. 

Jak to naprawić? 

Najpierw trzeba zlokalizować potencjalne problemy. Poproś o pomoc przyjaciół i zaproponuj im, żeby na stronie wykonali konkretną czynność np zakupili przedmiot lub zapisali się na newsletter. Zobaczysz wtedy w jaki sposób poruszają się po Twojej witrynie i który etap zadania sprawia im najwięcej trudności. Dostajesz wtedy konkretną informację, gdzie znajduje się problem. 

Rozwiązaniem może być audyt strony wykonany przez wyspecjalizowaną firmę. Jest to droższe rozwiązanie, ale pozwoli zlokalizować wiele błędów i od razu da podpowiedzi zmiany. 

Możesz też po prostu poprosić osoby z sieci czy grup na mediach społecznościowych, aby oceniły Twoją stronę i wypowiedziały się o konkretnych produktach lub usługach, a także który etap poruszania się po stronie sprawił im najwięcej problemów. 

Te trzy sposoby pomogą zlokalizować prawdziwy problem i dają wskazówki, które segmenty strony są zawiłe i niezrozumiałe dla czytelnika. 

3. Długie i zawiłe formularze kontaktowe

Na każdej stronie internetowej, która ma przyciągać potencjalnych klientów, bardzo ważne są formularze kontaktowe. Często chcemy uzyskać jak najwięcej informacji o naszym potencjalnym kliencie. Niestety to nie jest dobra taktyka, bo okazuje się, że czytelnik rezygnuje z powodu wypełniania zbyt wielu informacji o sobie. Ludzie dzisiaj nie lubią udostępniać danych o sobie i widząc tak wiele szczegółowych pytań, rezygnują już na samym początku. Warto postawić na podstawowe informacje. Prosty formularz zamówienia, który prowadzi klienta za rękę. Tylko niezbędne informacje np. dane wysyłki, imię i nazwisko i e-meil. W ten sposób wiele osób nie zniechęci się do zakupu i przejdzie przez wszystkie etapy. 

Jak pozbyć się tego problemu? 

Ogranicz wymagane informacje podczas zakupu do minimum. Poproś czytelnika o kilka podstawowych rzeczy np. numer telefonu, adres e-mail oraz adres dostawy. Ze swojej strony określ ramy czasowe dostawy. I to wystarczy, aby klient dokończył zakup!

4. Złożony proces potwierdzania zamówień 

Jeśli masz swój sklep internetowy to warto bliżej przyjrzeć się procesowi składania zamówień. Czasami zajmuje on bardzo dużo czasu i jest wyjątkowo skomplikowany, a to zniechęca potencjalnego klienta. 

Jak usunąć ten problem?

Dodaj możliwość szybkiego zakupu bez rejestracji. Nie zmuszaj też użytkowników do dodatkowych opłat. Dobrym rozwiązaniem może być też wprowadzenie wielu opcji płatności. W ten sposób użytkownik czuje, że ma wybór i zdecyduje się na to co dla niego jest wygodniejsze. Daj też wybór dostawy. Warto wziąć pod uwagę pocztę lub kuriera. Postaw na proste i czytelne warunki zakupu, w dobrze widocznym miejscu dla klienta, tak aby mógł się z nimi zapoznać bez większych problemów. 

5. Sklep nie budzi zaufania 

Pieniądze mają wartość i większość z nas chce je dobrze ulokować. Jeśli Twoja strona nie budzi zaufania od pierwszych chwil, to niestety ale wiele osób nie będzie chciało nic u Ciebie kupić. W sieci masz tylko swoją stronę internetową i to ona musi wzbudzić zaufanie u odbiorcy. W środowisku internetowym zaufanie zdobywa się w inny sposób niż twarzą w twarz. Podstawą jest dobrze zbudowana strona internetowa, tak aby ciekawiła i zdobywała zaufanie naszych klientów za nas. Tylko w ten sposób istnieje szansa na zainteresowanie klienta produktami. 

Jak wzbudzić zaufanie u klienta poprzez naszą witrynę? 

Tym co wzbudza największe zaufanie są dane kontaktowe firmy. Jeśli będą w widocznym miejscu, klient od razu będzie wiedział jak może się z Tobą skontaktować w razie problemów. W łatwo dostępnym miejscu powinny znaleźć się także informacje o zarządzaniu reklamacjami i warunkach zwrotu produktu. 

Kolejnym ważnym punktem są recenzje oraz referencje zadowolonych klientów. To właśnie one pokazują nowemu klientowi, że Twój produkt jest dobry, a współpraca z Tobą przebiega pomyślnie. 

6. Wprowadzanie zmian na sklepie czy ogólnie stronie www bez ich testowania 

Na witrynie ecommerce czasem mały szczegół może zaważyć na zwiększeniu ruchu. Dlatego każda zmiana przed wprowadzeniem na stałe, musi być dobrze przetestowana. Na ruch na stronie i sprzedaż wpływa wiele czynników. Jeśli więc wprowadzasz zmiany na swojej witrynie bez ich testowania, to nie możesz mieć pewności, że to akurat one wpłynęły na sprzedaż.

Jak rozwiązać ten problem? 

Wprowadź zasadę testów A/B. Jestem świadoma, że testowanie różnych wariantów wymaga wiele czasu, a czasem też nakładów finansowych, jednak tylko w ten sposób można sprawdzić faktyczny wpływ konkretnych czynników na sprzedaż. Tylko na podstawie testów można zbudować dobrą i funkcjonalną stronę internetową, która nie tylko wygląda, ale także sprzedaje. 

Rada na zakończenie 

Ulepszanie sklepu to proces, który trwa cały czas. Wymaga wielu testów i tylko to gwarantuje zwiększenie sprzedaży i nowych klientów. Twoja strona wymaga częstych aktualizacji i ulepszeń dopasowanych do Twojej niszy. Wprowadzaj swoje pomysły w życie, tak aby wyprzedzić swoją konkurencję. Obserwując osoby ze swojej niszy możesz czerpać różne inspiracje i ciekawe pomysły na wprowadzenie unowocześnień, które będą dopasowane do Twoich wymogów.