Czy call to action znajdujące się na górze strony, wpływa na zwiększenie sprzedaży?

Każdy, kto prowadzi swój biznes, zastanawia się jakie czynniki mogą poprawić konwersję na stronie internetowej. Możliwości jest wiele, podstawą jest jednak ocena tego, jak zbudowana jest strona, a przede wszystkim górna część strony. Z tego artykułu, dowiecie się co powinno znaleźć na górze strony internetowej, żeby lepiej konwertowała. Bliżej przyjrzymy się call to action i temu, gdzie najlepiej umieszczać wezwanie do działania na stronie.

Podział witryny internetowej – above the fold/ below the fold

Każdą stronę internetową dzieli się na dwie części. Above the fold to część strony internetowej, którą widzimy bez przesuwania strony. A below the fold to część strony internetowej, która pojawia się po scrollowaniu w dół. Według wielu badań właśnie above the fold, ma bardzo duże znaczenie, na odbiór naszej strony przez odbiorców. Pierwszy rzut oka wystarczy osobie, która przegląda Twoją stronę internetową, aby ocenić, czy to, co prezentuje Twoja witryna ją zainteresuje, czy nie. Powstało wiele teorii na temat tego, co powinno się znaleźć na samej górze i zapewniam Was, że zaprojektowanie własnej strony tak, aby każdy z polecanych elementów znalazł się w above the fold, nie jest dobrym rozwiązaniem. W ten sposób łatwo jest stworzyć chaos. A podstawą jest, żeby strona była prosta i przejrzysta. Wezwanie do zakupu od razu na górze strony, nie zawsze mobilizuje odbiorcę do wydania pieniędzy. Czasem, można uzyskać dokładnie odwrotny efekt. Above the fold powinno być tak zaprojektowane, aby skierować odbiorcę na najważniejsze dla nas elementy witryny.

Jakie najważniejsze elementy powinny znaleźć się na górze strony internetowej?

Podstawą jest przejrzystość i intuicyjne menu. W ten sposób pokażemy odbiorcy, że warto zostać na stronie i od razu kierujemy uwagę na informacje oraz produkty, które go zainteresują. Above the fold służy temu, aby skierować naszego odbiorcę na konkretne elementy na naszej stronie i zaprezentować mu w skrócie to, co może u nas znaleźć. Klient, widząc górę strony, powinien od razu wiedzieć, w jaki sposób możemy mu pomóc i co od nas otrzyma. W tym miejscu można też zamieścić wezwanie do działania. W niektórych biznesach jest to najlepsze rozwiązanie. Trzeba jednak pamiętać, że call to action może mieć różną postać. Najbardziej popularne jest zamieszczenie tam formularza lub wezwania do zakupu. Pamiętaj o tym, że kierowanie odbiorcy do sklepu albo pokazanie najnowszego produktu lub zachęcenie go do zapoznania się z najnowszym wpisem na blogu, także są wezwaniem do działania. Zanim więc zdecydujesz się na zamieszczenie odpowiedniego wezwania, zastanów się, do jakiego działania chcesz nakłonić odbiorcę i na czym zależy Ci najbardziej. Nie zawsze najważniejsza jest sprzedaż, bardzo często znacznie ważniejsze jest edukowanie potencjalnego klienta i zapoznanie go z ofertą Twoich produktów lub usług.

Grupy odbiorców naszej strony

Zastanów się, na jakie call to action Twój czytelnik jest gotowy. Czy ma odpowiednią wiedzę, aby zobaczyć zalety Twojego produktu lub usługi? Warto zwrócić uwagę, że na Twoją stronę trafiają różne osoby. Część z nich to zaangażowani odbiorcy. Ta grupa wie, dlaczego interesuje ich Twój produkt i jest świadoma wszystkich zalet. Po prostu chce skorzystać z Twoich usługi i wie, że to dobra inwestycja. Dla nich nie ma znaczenia, jakie masz wezwanie do działania, bo po prostu wiedzą, co ich u Ciebie interesuje i znajdą to sami. Ta grupa jest często niewielka. Kolejna grupa to osoby, które znają Twoją markę, wiedzą kim jesteś, ale nie są do końca przekonani czy posiadasz produkty, które ich zainteresują. Te osoby będą szukały na Twojej stronie informacji, które ich przekonają i pokażą, że warto Ci zaufać. Jest też grupa osób, które są zupełnie nowe na Twojej witrynie, nie znają Twoich produktów, nie wiedzą, czym do końca się zajmujesz, a o Twojej firmie wiedzą tyle co nic. Takie osoby często nie są gotowe na to, żeby od razu coś u Ciebie kupić. Zależy im na tym, aby Cię poznać. Jak myślisz, czego taka osoba potrzebuje, gdy wejdzie na Twoją stronę? Jakie wezwanie do działania może ją zainteresować?

Czas poświęcony na call to action

Wezwanie do działania może wymagać od odbiorcy kilku sekund lub kilku minut. Minutę lub dwie zajmie mu wezwanie “zjedź na dół”, ale na wypełnienie formularza będzie musiał poświęcić więcej czasu. Warto zdać sobie sprawę z tego, że czas ma bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o skuteczność naszego działania. W tym przypadku jednak czas, który ma poświęcić odbiorca, zależy od tego, na czym nam zależy. Jeśli mamy łatwe call to action do spełnienia, to umieszczenie go na samej górze, jest dobrym pomysłem i większość odbiorców bardzo chętnie skorzysta z Twojej propozycji. Jeśli jednak Twoje wezwanie do działania ma zająć odbiorcy więcej czasu i jest bardziej skomplikowane sprzedażowo, to warto rozważyć za i przeciw wstawiania go u góry. Zastanów się, gdzie to call to action zamieścić, a właściwie warto ustalić, jaką ścieżkę najlepiej wybrać, aby była ona najbardziej intuicyjna dla klienta. Jeśli wiemy, że nasze call to action zajmuje odbiorcy więcej niż kilka kliknięć, to warto na samej górze strony zamieścić zachętę w formie ciekawej informacji, gdzie mogą znaleźć zapisy do darmowego e-booka lub Twoją ankietę. W ten sposób zachęcisz odbiorców, a szczególnie tych nowych, i przygotujesz ich na podjęcie decyzji. To jest świetna zachęta do lepszego poznania Twojej firmy. Pamiętaj, że sprzedażowe call to action na samej górze Twojej strony, kierowane do nowego odbiorcy, który jeszcze nie zna Twojej firmy, często przynosi negatywne działania i nie zachęca do kupna.

Jak odbiorca podchodzi do scrollowania?

To w jaki sposób czytamy strony internetowe, bardzo dynamicznie się zmienia na przestrzeni lat. A jest to bardzo ważna informacja, ponieważ to do niej właśnie musimy przygotować stronę internetową, tak aby była jak najbardziej czytelna i przynosiła jak największą konwersję. Duży wpływ na to, jak podchodzi się do czytania artykułów i stron internetowych ma to, że przeglądamy internet głównie z urządzeń mobilnych. Statystycznie każdy czytelnik strony internetowej bardzo chętnie skanuje całą witrynę i zwraca uwagę na wyróżniające się elementy. Dlatego też tak duży nacisk podczas pisania tekstów, kładzie się właśnie na chwytliwe nagłówki i odpowiedni podział strony. Ten sposób analizy strony internetowej pokazuje też, że wcale nie musimy najważniejszych informacji zamieszczać w górnej części strony. Ważne jest jednak, żeby nasze wezwanie do działania wyróżniało się na tle całej strony i przykuwało uwagę czytelnika.

Ważnym aspektem jest też to, że mamy zupełnie inny widok strony internetowej na urządzeniu mobilnym, a inny na laptopie. Przez to właśnie, typowy podział strony internetowej jest trochę zachwiany i właściwie nie da się zaprojektować strony tak, żeby wyglądała tak samo na smartfonie i laptopie. Na urządzeniach mobilnych zawsze zobaczymy znacznie mniej. Dlatego należy zmienić trochę podejście do tego, co najważniejsze i zastanowić się nad tym, jak przykuć uwagę odbiorcy, bez zachęcania go od razu do akcji zakupowej. Elementy, które rzucają się najbardziej w oczy i przykuwają uwagę czytelnika, mogą wzbudzić jego zaufanie.

Gdzie zamieścić call to action?

Zanim odpowiem na to pytanie i podam kilka przykładów, uczulam, że scrollowanie przez użytkownika nie jest niczym złym. Często scrollowanie to normalny element zapoznawania się ze stroną, szczególnie właśnie na urządzeniach mobilnych. Z tego też powodu, nie każde call to action musi znaleźć się na samej górze, żeby było skuteczne. To co trzeba zakomunikować odbiorcy na samej górze, to to, co znajduje się niżej na Twojej stronie.

Unikaj też takiej sytuacji, w której sugerujesz odbiorcy, że above the fold jest końcem Twojej strony. Tyczy się to szczególnie witryn, które główną część mają zaprojektowaną w formie grafiki lub slidera. Ta część graficzna kończy się dokładnie tam, gdzie kończy się górna część strony. To może zmylić czytelnika i daje to wizualny sygnał, że strona już się skończyła. Powinno być widoczne trochę nagłówka, który zmienia się niżej lub warto dodać call to action, który przekieruje odbiorcę do sekcji niżej. Poprzez takie przekierowania można przeprowadzić czytelnika krok po kroku, aż do głównego zawołania do akcji. Wielu odbiorców niestety nie jest gotowa na to, żeby od razu skorzystać z głównego call to action bez przeprowadzenia ich przez kilka etapów pośrednich.

Najważniejsze informacje

  • Nie ma jednego przepisu, który daje możliwość na zaprojektowanie górnej części strony tak, aby zawsze przynosiła zyski.
  • Podczas projektowania strony, trzeba wziąć pod uwagę to, jak strona wygląda na urządzeniach mobilnych.
  • Wezwanie do działania, które wymaga większego zaangażowania czytelnia, wymaga też przygotowania go na to. Zanim zaproponujemy mu np. otrzymanie e-booka po udzieleniu nam odpowiedni na kilka pytań z naszej ankiety, powinniśmy go przygotować na to i najlepiej przeprowadzić w kilku krokach po call to action, które nie wymagają od niego dużego zaangażowania.
  • Przeglądanie strony internetowej odbywa się na zasadzie skanowania elementów. Dlatego ważne jest, aby strona była prosta i przejrzysta, a wszystkie teksty były odpowiednio sformatowane. Dodatkowo call to action powinno być dobrze widoczne na stronie i musi być intuicyjne.
  • Śledź jak Twoi odbiorcy poruszają się po Twojej stronie i na co poświęcają najwięcej czasu.