Czy wizytówki nadal mają znaczenie?

We współczesnym świecie każda biznes jest związany z cyfryzacją – wszelkie konwersacje prowadzimy mailowo, przez Internet zawieramy kontrakty czy urządzamy wideokonferencję, nasze dokumenty to elektroniczna baza danych, a często wielu z nas pracuje typowo za biurkiem prze komputerem. Wizytówki wydają się być przy tym przeżytkiem, jednakże wbrew pozorom nie zastąpi się ich cyfrową wersją, przynajmniej w najbliższym czasie.

Dlaczego tak twierdzę? Oto kilka powodów, dla których wizytówki wciąż się liczą i dlaczego nadal powinieneś mieć jedną w zanadrzu.

Kontakty interpersonalne na gruncie cyfrowym są bezosobowe

Internet jest po to, aby tworzyć efektywne związki międzyludzkie, jednakże wysłanie meila czy napisanie wiadomości SMS jest bardzo bezosobowe. Kontakt wzrokowy czy mowa ciała to coś czego nie da się zastąpić w Internecie, a to właśnie od tego i od rozmowy w cztery oczy tworzy się prawdziwe relacje. Niestety, ale dwie osoby siedzące po nos w swoich telefonach nie stworzą więzi między sobą, a siedzenie głową w telefonie to nie spotkanie.

Ich znajomość może być bardzo owocna, ale brak w niej więzi. Rozmowa daje możliwość wymiany poglądów, dojścia do consensusu – po koniec takiej rozmowy możesz z łatwością zrobić zdjęcie wizytówki lub ją po prostu wziąć, ale masz poczucie poznania drugiej osoby, a nie tylko jej uzdolnień czy referencji.

Efektywny kierunek jako narzędzie marketingu

Potencjalnego pracodawcę, czy osobę, z którą chcemy nawiązać kontakt w charakterze znajomości biznesowej możemy spotkać wszędzie – na wakacjach, konferencji, na lotnisku. Posiadając przy sobie swoją wizytówkę za każdym razem możemy wykorzystać sytuację i stworzyć wartościowy kontakt w świecie biznesu. Poza tym media czy marketing poprzez maile mimo, że robią dobrą robotę, nadal nie są tak efektywne jak uścisk dłoni na spotkaniu w cztery oczy.

Zatem miej zawsze w kieszeni czy portfelu kilka wizytówek, aby następnym razem, gdy nadarzy się okazja, być przygotowanym.

Wizytówka to pierwsze wrażenie Twojej marki

Gdy poznajesz kogoś, kto potencjalnie może być świetnym partnerem w biznesie lub dobrym kontaktem na przyszłość, chcesz na nim zrobić dobre pierwsze wrażenie, prawda? Wizytówka, która jest charakterystyczna, zostanie na długo w pamięci i wywrze o wiele lepsze wrażenie niż zapisany na skrawku papieru e-mail czy numer telefonu.

Kiedy nawiązuje znajomość poprzez wizytówkę nie chcę, aby moja marka skojarzyła się nowo poznanej osobie ze słowem „tani” czy „zwyczajny”. Pretensjonalna wizytówka, ze zwykłą czcionką, bez pomysłów, zawierają tylko kilka suchych faktów, nie zapadnie w pamięć, nie powie o nas, że jesteśmy kreatywni, jedyni w swoim rodzaju, stąd warto z nami robić interesy. Należy zrobić oszałamiające wrażenie, pokazać poprzez tę wizytówkę, że nas rozmówca ma do czynienia z profesjonalistą. Oprócz zrobienia interesującej papierowej wizytówki, można zainwestować w taką zrobioną z drewna czy wyszytą z papieru. A taka wygrawerowana na laserze w metalu to dopiero coś!

Niewątpliwe tego typu wizytówki zostaną na długo w pamięci naszego kontaktu, poza tym taka osoba będzie wiedzieć, że ma do czynienia z kimś nietuzinkowym. Taka wizytówka może być dobra na przełamanie pierwszych lodów z racji swej wyjątkowości.

Oczywiście taka wizytówką kosztuje wiedzę – jednakże możemy ją potraktować jak inwestycję w zawieranie kontaktów. Pewnie jej koszt zwróci nam się nieraz, stąd warto w nią zainwestować trochę więcej.

Wizytówka otwiera Cię na nowe kontakty

Wizytówka ma jeszcze jedną zasadniczą przewagę – gdy ktoś zapisze Twój nr w swoim telefonie, to najczęściej na tym się kończy, ta osoba zawiera kontakt z Tobą, ale nie dzieli się z tym kontaktem dalej. Gdy posiada Twoją wizytówkę, może ją przekazać dalej, dzięki czemu Twoja sieć kontaktów rozszerza się bez Twojego wysiłku.

Wizytówki okazują Twój profesjonalizm

Samo przygotowanie i stworzenie wizytówki pokazuje, że zależy Ci na biznesie i jestem profesjonalistą w tym, co robisz. Działa to bardzo za Twoją korzyść.

Zatem przestań mieć wątpliwości i zainwestuj w wizytówkę już dziś!