Dlaczego warto prowadzić firmowego bloga?

Coraz więcej firm decyduje się na prowadzenie bloga firmowego i wykorzystanie go w działaniach inbound marketingu. Firmowy blog sprawdza się znakomicie jako narzędzie reklamy, daje nowe możliwości na pozyskanie klientów, a także promocję produktów i usług przy niewielkich kosztach. Dlaczego jeszcze warto prowadzić firmowego bloga? Zapraszam do lektury.

  1. Blog pozwala na poprawienie widoczności strony w wyszukiwarkach – Google jak i inne wyszukiwarki znakomicie indeksują wpisy blogowe, tak więc łatwo jest poprawić pozycję strony w wynikach wyszukiwania poprzez stosowanie słów kluczowych w zamieszczanych na blogu artykułach. Szczególnie łatwe jest to w przypadku “długiego ogona” np. jeśli zależy nam na frazie “zdrowa skóra”, bo prowadzimy sklep z kosmetykami naturalnymi to na firmowych blogu możemy dodać wpis zatytułowany “Zdrowa skóra – co należy zrobić, by takową mieć. Poradnik.” lub mamy salon kosmetyczny i zależy nam na frazie “kocie oko” to jeden z wpisów na blogu może brzmieć – “Jak wykonać kocie oko”. 
  2. Możliwość pozyskania nowych linków – użytkownicy internetu chętnie dzielą się się znalezionymi w sieci ciekawymi artykułami. Jeśli postarasz się stworzyć wciągające artykuły to z pewnością czytelnicy będą się nimi dzielić w mediach społecznościowych, na swoich blogach, forach, etc. Pozwoli ci to na zyskanie dużej ilości, naturalnych linków przychodzących do Twojej witryny.
  3. Świeże treści – wyszukiwarki częściej odwiedzają te witryny (a co za tym idzie poprawiają ich ranking), które są systematycznie aktualizowane. Blog jest świetny sposobem na uaktualnienie Twojej firmowej witryny
  4. Blog pozwala na budowanie relacji klient – firma – blog to znakomite miejsce do dyskusji na temat produktów, usług, profilu działalności firmy. Wystarczy dodać pod artykułami możliwość komentowania, a następnie udzielać się w dyskusji.
  5. Możliwość opowiadania historii marki – w ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się storytelling, czyli tzw. tworzenie opowieści. Sprawdza się ono świetnie w przypadku firmowych blogów – można opowiedzieć np. historię marki – w ciekawy sposób, może nawet i przewrotny, z przymrużeniem oka. Grunt to opowiedzieć o ideach marki w takich sposób, by zainteresować czytelnikach i zachęcić go do dzielenia się wpisem z innymi.
  6. Wcielenie się w rolę eksperta – prowadzenie firmowego bloga pozwala na wykreowanie swojej osoby jako eksperta w danej dziedzinie. Jeśli będziesz tworzyć merytoryczne, wysokiej jakości treści, które pomogą czytelnikom np. rozwiać wątpliwości to nabiorą oni zaufania nie tylko do Twojej osoby – osoby eksperta w danej dziedzinie, ale również i marki, którą reprezentujesz.
  7. Blog jako fundament do content marketingu – content marketing to obecnie jedna z najpopularniejszych forma reklamy firmy. Inspirujące teksty ułatwiają prowadzenie kampani content marketingowej oraz zbudowanie wokół marki społeczności potencjalnych klientów. Dobrze prowadzony blog pozwala również na poszerzenie bazy newsletterowej oraz zwiększa zasięg marki w social mediach.