Bardzo często pytacie mnie, od czego zależy ruch na Waszej stronie internetowej. Okazuje się, że wiele z Was pomimo tego, że ma na stronie wiele funkcji i bogatą ofertę, wciąż ma niski ruch na stronie internetowej. Jak to się dzieje, że nie widać większego ruchu na stronie i nie ma większej konwersji?
Dzisiaj strona internetowa to podstawa, także dla małej firmy. To jeden z elementów, który pozwala zaistnieć w sieci. Jak jednak stworzyć idealną witrynę internetową dla małej firmy?
Ciekawym rozwiązaniem może być wdrożenie smart design. Kilka małych zmian może sprawić, że Twoja strona internetowa będzie funkcjonalna, a jednocześnie przyjazna dla klienta.
Odpowiednio zastosowane zasady smart design pomagają skupić uwagę na elementach strony, które chcesz pokazać użytkownikowi. Odpowiednio postawione wezwanie do działania i odpowiednio zaprojektowane sekcje pomogą czytelnikowi zrozumieć Twoją stronę stronę. Dobrze zaprojektowana strona świadczy o profesjonalnym podejściu Twojej firmy do klienta.
Każdy projekt witryny należy zmieniać i monitorować pod kątem pewnych zasad. Tworzenie strony internetowej to trochę takie podejmowanie różnych prób i popełnianie błędów, aby sprawdzić co faktycznie działa na Twojej stronie internetowej.
Jest jednak kilka podstawowych zasad, które należy wprowadzić na stronie internetowej, bez względu na to czy tworzysz własną stronę internetową, współpracujesz z projektantem lub szukasz rozwiązań, które pozwolą Ci stworzyć świetny projekt strony internetowej dla Twojej firmy.
Jak zaprojektować stronę internetową dla swojej małej firmy?
Przeprowadzę Was dzisiaj przez kilka najważniejszych elementów projektowania strony internetowej dla małej firmy internetowej.
Nie zwlekaj z projektem swojej strony
Strona internetowa nie musi od razu dotyczyć Twojego produktu. Czasem zakładamy firmę, a nasz produkt jest dopiero w trakcie tworzenia. Stworzenie witryny internetowej pozwoli Ci zrobić rozeznanie w potrzebach Twoich klientów. Gdy będziesz chciała sprzedawać już gotowy produkt, to będziesz miała opinię pierwszych klientów. Ten sposób pozwoli Ci trafić do szerszej grupy odbiorców. Twoja strona będzie się już pozycjonowała, a czytelnicy będą wiedzieli, gdzie Cię znaleźć.
Ustal cel Twojej witryny internetowej
Skup się na jednej rzeczy, którą chcesz osiągnąć dzięki swojej stronie internetowej. Może zależy Ci na zdobywanie potencjalnych klientów za pomocą e-maila? A może chcesz zachęcić ludzi do kupowania rzeczy online? Albo chcesz wzbudzić zainteresowanie konkretnym tematem, aby podnieść świadomość swoich odbiorców? Każdy cel jest dobry, ważne, aby wybrać jeden.
Bardzo dobrym sposobem na wyznaczenie celów długoterminowych jest metoda SMART. Sprawdza się w prowadzeniu działalność jednoosobowej, ale też w pracy z zespołem. Pokazuje konkretną i przejrzystą ścieżkę.
Wybór odpowiednich elementów na Twojej stronie powinien być zgodny z Twoim celem.
Poszukaj w internecie szablonów do planowania metodą smart i z ich pomocą zrób odpowiedni plan. Monitoruj też są swoją ścieżkę na każdym etapie pracy.
Twoja persona
Sprawdź, jakich masz klientów i kto kupuje u Twojej konkurencji. W ten sposób zyskasz pojęcie o możliwych cechach i zainteresowaniach Twojej grupy docelowej. Te informacje pozwolą Ci na stworzenie odpowiedniej grupy odbiorców. Dzięki temu łatwiej będzie zaprojektować stronę, bo możesz założyć konkretne wytyczne.
Odpowiednią personę można stworzyć jeszcze w inny sposób. Zastanów się, do jakiej osoby chciałabyś kierować swój produkt. Zupełnie inaczej trzeba przygotować stronę dla modnej kobiety w wieku 18-24 lata, a inaczej dla młodej mamy, która ma mało czasu.
Na początku skup się na 3 rzeczach, które są Ci potrzebne, aby móc zacząć działać i projektować.
Znajomość swojej persony jest istotna, aby na stronie budować treści, w taki sposób, żeby trafiała do nich jak najbardziej. Używanie odpowiedniego języka jest kluczem do sukcesu.
Jasny przekaz
Zastanów się, czy na Twojej stronie internetowej znajdują się proste i zrozumiałe komunikaty. Wiesz, że ludzie potrzebują tylko 8 sekund, aby podjąć decyzję czy zostają na Twojej stronie internetowej? Dlatego tak ważne jest, aby strona zbudowana była w prosty i przejrzysty sposób.
Kierowanie treści do stworzonej persony jest bardzo ważnym zabiegiem na początku rozwijania biznesu. Z czasem może okazać się, że zmienił się odbiorca naszych produktów lub grupa docelowa się rozszerzyła, na początku jednak trzeba przyjąć pewien punkt zaczepienia.
Jeśli masz wątpliwości, czy Twoja strona internetowa spełnia cel i kieruje jasny przekaz do odbiorcy, to skorzystaj z pomocy osoby doświadczonej i zleć jej audyt strony internetowej i swojej marki.
Dobry plan
Strona bez planu może pochłonąć wiele pieniędzy i czasu, a często nie przynosi żadnych zysków. Pierwszy projekt warto zrobić za pomocą kartki i długopisu. Narysuj na kartce strukturę strony. Możesz wykorzystać do tego ramki, linie i tekst. Taki model szkieletowy to świetny sposób na zrobienie ciekawego projektu. Nie potrzebujesz do tego zdolności projektanta, wystarczą chęci i trochę znajomości rynku konkurencji.
Na kartce zapisz też najważniejsze tematy, które chcesz poruszać na stronie. To da Ci wyobrażenie o tym jak powinno wyglądać Twoje menu. Zaplanuj jakie podstrony powinny się na niej znaleźć i zastanów się co najbardziej interesuje Twoich odbiorców. Zaplanuj ile kliknięć jest potrzebnych, aby dostać się do bloga lub sklepu. Zaplanuj to. Możesz też wykorzystać do tego Microsoft Word.
Jak zaprojektować stronę, która konwertuje?
Stwórz plan i pokaż odbiorcą co jest najważniejsze na Twojej stronie internetowej
Ułatw swoim odbiorcom poszukiwanie informacji na Twojej witrynie. Stwórz kategorie i zakładki, tak aby czytelnik, znalazł to, co go najbardziej interesuje. Dla odbiorców najważniejsze są 3 rzeczy.
Informacje – chcą wiedzieć jakie sprzedajesz produkty, jakie potrzeby może zaspokoić Twoja firma i co jest dla Twojej firmy najważniejsze w prowadzeniu biznesu.
Edukacja – regularnie prowadzony blog z wartościowymi treściami i zasobami instruktażowymi.
Zakupy i transakcje – informacje ułatwiające proces zakupu i wymagania w sprawie ewentualnych zwrotów.
Nawigacja na stronie
Klienci są przyzwyczajeni do pewnych schematów i warto ich przestrzegać. Umieszczenie, niektórych elementów na stronie powinno pozostać niezmienione. Logo zawsze ma znajdować się w prawym górnym rogu, pasek nawigacji powinien być na górze strony, a login – w prawym górnym rogu. Warto też używać znanej powszechnie terminologii. Zmiany w takich podstawowych elementach wywołują frustrację i utratę czytelników.
Wyobraź sobie, że piszesz bloga i przelewasz swoje myśli na wpisy. W przypływie kreatywności zdecydowałaś się na nazwanie go “codzienne myśli”. Na Twoją stronę wszedł nowy czytelnik i chciał poznać tematykę strony. Szuka zakładki blog, bo tak jest nazwany on na wszystkich innych stronach. U Ciebie nazywa się “codzienne myśli”. Może się zorientuje i kliknie w zakładkę, ale bardziej prawdopodobne jest to, że zniesmaczony wyjdzie z Twojej strony i stwierdzi, że Twoja firma nie oferuje nic ciekawego. Lepiej postaw na znaną terminologię.
Podczas projektowania Twojej strony internetowej zapoznaj się ze standardami w Twojej branży. Ktoś przed Tobą wyznaczył pewne standardy, do których odbiorcy są już przyzwyczajeni. I uwierz mi, właśnie dostosowanie się do standardów może przynieść Ci większe zainteresowanie stroną i podniesienie wskaźnika konwersji niż tworzenie własnych rozwiązań.
Budowa strony i paska nawigacyjnego
W Polsce, i w Europie czytamy od lewej do prawej strony. Ta forma powinna być zachowana. Wiele osób czyta na kształt litery F. Zadbaj, aby taka forma treści była też u Ciebie. Dyrektywy na pasku nawigacyjnym powinny być zaprojektowane właśnie w taki sposób. Jako pierwsze na pasku nawigacyjnym powinny znaleźć się zakładka o mnie, blog, a dopiero później sklep i możliwość zarejestrowania się.
Projekt strony, który przyciąga uwagę
Klient ocenia stronę w ciągu kilku minut, Twoim zadaniem jest przyciągnięcie jego uwagi i zaprezentowanie mu jak najwięcej wartości Twojej firmy. Czym powinien się charakteryzować idealny projekt strony internetowej?
Prosty projekt
Mniej znaczy więcej. Uwierzcie, ale im prostszy graficznie projekt, tym więcej osób będzie nim zainteresowana. Ma to swoje wyjaśnienie w psychologi. Każdy czytelnik jest codziennie bombardowany różnymi bodźcami. Proste strony internetowe zmniejszają stres i nie przytłaczają odbiorcy, dlatego właśnie są tak pozytywnie odbierane. Popatrz na swoją stronę i usuń z niej zbędne elementy. To zapewni Ci szybszą i płynniejszą obsługę klienta. Ogranicz też ilość treści na swojej stronie internetowej. Skup się tylko na najważniejszych przekazach. Podobno największe zaangażowanie jest na stronach, które mają dobrą oprawę graficzną, zdjęcia z przekazem i małą ilość tekstu.
Wezwanie do działania, gdzie je umieścić?
Dobrze zaprojektowane przyciski wezwania do działania i odpowiednio zaprojektowana ścieżka przekazu informacji na stronie, zachęcają użytkowników do podjęcia działania. Odpowiednie słowa, dobre umiejscowienie przycisku i jasne polecenia, to coś co pomaga przykuć uwagę odbiorcy. Warto też dobrać kolory, tak aby były przyjazne dla oka i stonowane.
Wezwanie do działania powinno być krótkie i nie może zająć odbiorcy zbyt dużo czasu, bo bardzo szybko rezygnuje z podjęcia działania. Zamiast długich arkuszy zakupu, ogranicz się do minimum informacji, które są Ci potrzebne np. e-mail, adres dostawy, imię i nazwisko.
Przyjrzyj się temu, co znajduje się na górze Twojej strony
Zobacz co widzi Twój czytelnik w górnej części strony, chodzi przede wszystkim o informacje, które pojawiają się zanim odbiorca zacznie scrollować niżej na stronę. W tym miejscu powinny się znaleźć informacje, które chcesz przekazać i najważniejsze aspekty Twojej firmy. Zastanów się, czym dokładnie możesz przyciągnąć uwagę odbiorców. Warto też dobrać obrazki pasujące do Twojej marki. Dobre wezwanie do działania zawsze zwiększa konwersję na stronie.
Twoi odbiorcy lubią scrollować. Dzisiaj większość stron przeglądana jest na urządzeniach mobilnych, gdzie scrollowanie strony jest proste i intuicyjne. Warto więc dodać zachęcający i krótki opis pod produktem lub kilka ciekawych zdań na stronie głównej. W ten sposób odbiorca może Cię lepiej poznać.
Responsywna strona
Jak już wspomniałam, większość Twoich odbiorców korzysta z urządzeń mobilnych. Twoja witryna internetowa musi być do nich dopasowana. Inaczej tracisz wielu potencjalnych klientów, tylko dlatego, że nie będą mogli odtworzyć Twojej strony na telefonie.
Rozwiązaniem jest responsywny projekt strony internetowej. Dzięki temu Twoja strona może być przeglądana na różnych urządzeniach. Kod strony jest dopasowany w taki sposób, że strona dopasowuje się do urządzenia, na którym jest przeglądana. Sprawdź swoja stronę internetową na różnych urządzeniach, aby mieć pewność, że jest dobrze dopasowana. Dobrym rozwiązaniem mogą być motywy premium na WordPress. Z ich pomocą można otrzymać responsywną stronę internetową przyjazną dla różnych klientów.
Jak użytkownicy czytają Twoją stronę internetową?
Użytkownicy nie czytają każdego słowa, które znajduje się na Twojej stronie internetowej. Skanują witrynę wzrokiem i wyłapują z niej najważniejsze elementy. Tekst należ dzielić na akapity i odpowiednie podtytuły. Warto też pogrubić ważniejsze informacje. W ten sposób skupiasz uwagę odbiorcy na konkretnych elementach i słowach kluczowych. Zanim dodasz tekst lub obraz, zastanów się, czy jest on spójny z Twoją marką. W ten sposób unikniesz bałaganu na stronie i nie będziesz wprowadzała czytelnika w błąd.
Prosty układ strony
Stronę należy projektować z uwzględnieniem wymagań odbiorcy. Musi być zaprojektowana tak, aby przykuwała i zwracała uwagę na najważniejsze elementy.
Hierarchia wizualna
Stronę należy projektować z uwzględnieniem wymagań odbiorcy. Musi być zaprojektowana tak, aby przykuwała i zwracała uwagę na najważniejsze elementy. Tym co pomaga jest hierarchia wizualna. Ważne elementy powinny być większe i pogrubione. Tak, aby od razu rzucały się w oczy czytelnikowi. Takie tworzenie strony pomaga w odbiorze.
Biała przestrzeń
Biała przestrzeń to część strony, która powinna być dodana jako margines i dopełnienie. Kolor biały sprawdza się najlepiej, ponieważ nie tworzy dodatkowego bałaganu wizualnego i zapewnia odpoczynek dla oka pomiędzy różnymi elementami na ekranie. Ten zabieg pozwala na skupienie uwagi użytkownika, na tym co najważniejsze i usuwa z ekranu niepotrzebne elementy, które rozpraszają jego uwagę.
Typografia
Na swojej stronie internetowej zamieszczaj tylko czcionki internetowe. które sprawdzają się na różnych rozmiarach urządzeń. Wybierz maksymalnie 2-3 czcionki. W ten sposób zachowasz spójność. Jeśli wybór czcionki internetowej jest problematyczny, możesz skorzystać z Google Web Fonts. To darmowy zasób czcionek dobrze zoptymalizowanych pod kątem sieci.
Ikony
Ikony na stronach internetowych to najlepsze rozwiązanie, które przykuwa uwagę, a jednocześnie przekazuje wiele informacji o firmie. Ikonki mogą być wykorzystane jako oryginalne wezwanie do działania i przenosić na konkretne podstrony.
Spójny branding
Na swojej stronie internetowej należy zamieścić logo, kolory firmy i zaznaczyć wartości marki. W ten sposób ulepszysz projekt swojej strony internetowej.
Stworzenie tożsamości marce oraz spójności wizerunku jest czasochłonne i wymaga ciągłego doskonalenia. W kreowaniu wizerunku firmy, nie warto zdecydować się na zbyt duże innowacje i czasem dobrze jest postawić na wizualne schematy, sprawdzone już przez innych.
Czas na ćwiczenie. Zastanów się jakie uczucia wywołują w Tobie kolory Twojej firmy? Jak odbierasz swój głos, jako zabawny czy może surowy i formalny? Teksty, które umieszczasz na stronie kreują osobowość Twojej firmy i zawierają odpowiednie słowa kluczowe?
Każdy z tych elementów może silnie wpłynąć na Twojego odbiorcę. Odpowiednie zabiegi wizualne powinny opowiadać historię. Elementy na stronie powinny odzwierciedlać osobowość Twojej marki.
Zanim zaczniesz umieszczać różne kolory na Twojej stronie, zrób paletę kolorów, które współgrają z kolorem Twojej marki. Narzędziem, które Ci pomoże może być Pinterest lub Color Hunt. Można stworzyć też osobistą paletę barw z Palettable. jest to interaktywne narzędzie do jej budowania.
Każda decyzja, którą będziesz podejmowała, ma za zadanie podjąć szybciej decyzję klientowi.
Co faktycznie sprawia, że strona internetowa jest dobrze zaprojektowana?
Dobra strona internetowa jest atrakcyjna wizualnie i generuje duży ruch. Ma też grono zaangażowanych użytkowników. Strona powinna być tak zaprojektowana, aby była intuicyjna i przede wszystkim rozpoznawalna na tle konkurencji. Dobrze zaprojektowana strona to nie tylko sam projekt, ale także kreacja wizualna marki. Nie istnieje idealny projekt strony, który zawsze przynosi dochód i nowych odbiorców. Trzeba być elastycznym i co jakiś czas weryfikować każdy element na stronie, tak aby poprawić jego działanie. Warto też pamiętać o dobrych praktykach SEO, tak aby witryna internetowa była przyjazna dla Google.