Od czego zacząć prowadzenie firmowego bloga

Prowadzenie bloga firmowego pozwala między innymi na zwiększenie ruchu na stronie, a co za tym idzie – daje możliwość pozyskania nowych klientów. Zamieszczając wartościowe, interesujące treści z łatwością można również pozyskać nowe, naturalne odnośniki do swojej witryny, a także zaistnieć w social mediach, dzięki temu, że czytelnicy będą się dzielić naszymi artykułami z innymi. Nic więc dziwnego, że obecnie firmowy blog jest uważany za jedno z głównych narzędzi inbound marketingu. 

Prowadzenie bloga firmowego nie od razu daje kokosy – potrzeba dużo wysiłku, kreatywności i oczywiście czasu, aby zauważyć efekty jego działania. Warto jednak się uzbroić w cierpliwość oraz wykazać pomysłowością, bo można zyskać naprawdę wiele. By ułatwić wam rozpoczęcie przygody z firmowym blogiem mamy kilka porad dotyczących tego, od czego zacząć.

  1. Zbierz pomysły na tematy, które warto poruszyć na firmowym blogu – najlepiej jest przeprowadzić w firmie burzę mózgów, co kilka głów to niejedna 🙂 Pomyślicie co chcecie komunikować swoim czytelnikom, jakie działy stworzyć na blogu, itp. 
  2. Stwórz plan publikacji – plan publikacji pozwala na uniknięcie chaosu i utrzymanie systematyczności dodawania wpisów. Nie trzeba też na siłę, pod presją czasu, na już wymyślać artykułu – można sobie napisać “na zapas” kilka w momencie, gdy ma się przypływ weny.
  3. Dodaj do bloga Google Analytics – jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś podłącz do bloga kod Google Analytics – pozwoli Ci to na śledzenie ruchu na blogu, sprawdzisz też, które artykuły na blogu są najchętniej czytane przez internautów. Taka wiedza pozwoli Ci na lepsze dopasowanie publikowanych treści
  4. Połącz bloga z mediami społecznościowymi – blog i social media to para (grupa) idealna. W mediach społecznościowych można z łatwością dzielić się najnowszymi wpisami z bloga. Możliwości jest wiele – najpopularniejszą z nich jest oczywiście Facebook, ale można też zajrzeć na te bardziej niszowe portale jak Twitter czy Wykop, albo nawet Pinterest – wszystko zależy od branży w jakiej się działa
  5. Twórz kreatywne, poprawne merytorycznie i gramatycznie treści – potencjalny klient to Twój największy krytyk. Oczekuje on wysokiej jakości artykułów, które będą na tyle interesujące, że zechce się nimi podzielić z innymi. Daj mu takie treści, a zyskasz nie tylko klienta, ale również i “przedstawiciela handlowego”, który podzieli się opinią o Twojej marce z innymi. Poczta pantoflowa wciąż działa i jest naprawdę skuteczna! 
  6. Pozwól na komentowanie – daj czytelnikom możliwość komentowania, odpowiadaj na ich pytania, rozwiewaj wątpliwości, odpieraj w dystyngowany sposób negatywne opinie. Pozwoli ci to na zbudowanie więzi zaufania i silnej relacji.