Prowadzenie bloga firmowego pozwala między innymi na zwiększenie ruchu na stronie, a co za tym idzie – daje możliwość pozyskania nowych klientów. Zamieszczając wartościowe, interesujące treści z łatwością można również pozyskać nowe, naturalne odnośniki do swojej witryny, a także zaistnieć w social mediach, dzięki temu, że czytelnicy będą się dzielić naszymi artykułami z innymi. Nic więc dziwnego, że obecnie firmowy blog jest uważany za jedno z głównych narzędzi inbound marketingu.
Prowadzenie bloga firmowego nie od razu daje kokosy – potrzeba dużo wysiłku, kreatywności i oczywiście czasu, aby zauważyć efekty jego działania. Warto jednak się uzbroić w cierpliwość oraz wykazać pomysłowością, bo można zyskać naprawdę wiele. By ułatwić wam rozpoczęcie przygody z firmowym blogiem mamy kilka porad dotyczących tego, od czego zacząć.
- Zbierz pomysły na tematy, które warto poruszyć na firmowym blogu – najlepiej jest przeprowadzić w firmie burzę mózgów, co kilka głów to niejedna 🙂 Pomyślicie co chcecie komunikować swoim czytelnikom, jakie działy stworzyć na blogu, itp.
- Stwórz plan publikacji – plan publikacji pozwala na uniknięcie chaosu i utrzymanie systematyczności dodawania wpisów. Nie trzeba też na siłę, pod presją czasu, na już wymyślać artykułu – można sobie napisać “na zapas” kilka w momencie, gdy ma się przypływ weny.
- Dodaj do bloga Google Analytics – jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś podłącz do bloga kod Google Analytics – pozwoli Ci to na śledzenie ruchu na blogu, sprawdzisz też, które artykuły na blogu są najchętniej czytane przez internautów. Taka wiedza pozwoli Ci na lepsze dopasowanie publikowanych treści
- Połącz bloga z mediami społecznościowymi – blog i social media to para (grupa) idealna. W mediach społecznościowych można z łatwością dzielić się najnowszymi wpisami z bloga. Możliwości jest wiele – najpopularniejszą z nich jest oczywiście Facebook, ale można też zajrzeć na te bardziej niszowe portale jak Twitter czy Wykop, albo nawet Pinterest – wszystko zależy od branży w jakiej się działa
- Twórz kreatywne, poprawne merytorycznie i gramatycznie treści – potencjalny klient to Twój największy krytyk. Oczekuje on wysokiej jakości artykułów, które będą na tyle interesujące, że zechce się nimi podzielić z innymi. Daj mu takie treści, a zyskasz nie tylko klienta, ale również i “przedstawiciela handlowego”, który podzieli się opinią o Twojej marce z innymi. Poczta pantoflowa wciąż działa i jest naprawdę skuteczna!
- Pozwól na komentowanie – daj czytelnikom możliwość komentowania, odpowiadaj na ich pytania, rozwiewaj wątpliwości, odpieraj w dystyngowany sposób negatywne opinie. Pozwoli ci to na zbudowanie więzi zaufania i silnej relacji.