Czym jest storytelling i jak wykorzystać go w biznesie

Marketing daje wiele możliwości by osiągnąć sukces. Dzisiaj jednak tradycyjne sposoby reklamy są coraz mniej skuteczne i bardzo ciężko jest wciąż gonić za nowościami. Warto jednak pamiętać, że dzisiaj marketing popiera kreatywne i ciekawe rozwiązania. Dodatkowo także sposobów na budowanie relacji z klientem jest bardzo wiele. Z każdej metody można wywnioskować coś ciekawego i wyciągnąć sposoby dla siebie. Dzisiaj chciałabym Wam przybliżyć szczególnie jedną z nich. Czy słyszałyście kiedyś o storytellingu?

Czy bajka może pomóc w zbudowaniu więzi z klientem?

Myślę, że każdy z nas lubi historie, które potrafią porwać ciekawą treścią. Odpowiednio zbudowana historia może pomóc nie tylko w przekazaniu odpowiedniej treści, ale także w zbudowaniu więzi. Ponieważ w marketingu takie cechy są bardzo ważne postanowiono wykorzystać opowieści do celów marketingowych. Storytelling to coraz bardziej popularna forma wyróżniania się na rynku. Chodzi w tym o to by stworzyć historię, która łączy się marką, a jednocześnie zapada w pamięć odbiorców. Jest to szczególnie przydatny zabieg podczas tworzenia reklamy. Storytelling to przede wszystkim sztuka świadomego budowania relacji, w której wykorzystuje się wyobraźnię oraz emocje odbiorców. Szczególnie pomocne mogą okazać się tutaj historie z życia oraz używanie metafor.

Jak można wykorzystać storytelling w biznesie?

Storytelling jest świetnym narzędziem przez które możemy budować więzi z klientami. Ponieważ na co dzień dociera do nas bardzo wiele przeróżnych bodźców, to w tym momencie najważniejszym sposobem na zbudowanie prawdziwej więzi jest dialog oraz interakcja z innymi. Storytelling daje możliwość na budowanie więzi poprzez opowieści. Dzięki dobrze rozbudowanej historii można także nawiązać mocną więź emocjonalną z marką, naszym produktem czy usługą. Silne i pozytywne emocje sprawiają, że klient podświadomie jest w stanie zaufać konkretnej firmie.

Dobra opowieść – czyli właściwie jaka?

Moim zdaniem dobra opowieść to taka, którą wszyscy chcą poznać. Udało się już określić jakie cechy opowieści wpływają na osiągnięcie przez nią sukcesu. Okazuje się, że najważniejsza jest autentyczność przekazu oraz spójność informacji. Te cechy potwierdzają wiarygodność i autentyczność marki. Ważny jest też dobry pomysł, który przemówi do odbiorców, ważne jest by nie było to coś banalnego. Historia musi być wciągająca i intrygująca. Jaki wątek może sprawić, że opowieść jest jeszcze ciekawsza? Zdaniem wielu osób pikanterii może dodać pewnego rodzaju konflikt powstały podczas tworzenia usługi lub produktu, a także trudności w początkowej fazie projektu.

Dobra opowieść nie musi zakończyć się w jednej reklamie! Można historię podzielić na kilka części. Dawkowanie historii także pozwala na trzymanie klienta w napięciu. Warto wziąć także pod uwagę moment, w którym wypuszczamy naszą historię na światło dzienne. Jeśli w historii opowiadamy o wakacjach to należy podzielić się nią ze światem właśnie podczas okresu wakacyjnego lub w krótkim okresie przed wakacjami.

Storytelling może być użyty w reklamie, ale świetnie sprawdzi się także w artykułach czy krótkich filmikach o naszej marce.

Zanim jednak zdecydujemy się na stworzenie takiej historii warto zastanowić się nad tym kto i właściwie dlaczego będzie bohaterem naszej historii? Jaka będzie fabuła? I najważniejsze pytanie: co właściwie chcemy osiągnąć poprzez naszą historię? Cel opowieści jest kluczowy do stworzenia odpowiedniej fabuły.

Na pewno wiele z Was zaczęła się teraz zastanawiać nad idealną historią dla swojego biznesu. Pamiętajcie jednak o tym, że storytelling musi być bardzo dobrze przemyślany i najlepiej jest stworzyć go z kimś kto ma w tym doświadczenie. Nieprzemyślane aspekty historii mogą w bardzo negatywny sposób wpłynąć na biznes. Zamiast stworzyć pozytywny obraz naszej działalności możemy osiągnąć dokładnie odwrotny skutek.